Únor 2012

Posel z dálky i minulosti...

14. února 2012 v 18:03 | Vašek
Pamatujete si na pohlednice? Né, že by byly už zcela zapomenuty, ale kolik jste jich loni dostali nebo sami poslali? A jak jsme na ně byli zvyklí :-) Jako děti jsme je posílali z táborů i výletů, co já se jich ještě po základce naposílal z intru v Nové Pace (některé měly mnohdy mamkou nadepsanou adresu...mobily zkrátka nebyly). A co jich chodilo každé Vánoce a Velikonoce, k svátkům i narozeninám, nebo z dovolených :-) a jak z nich často voněly dálky a neznámé exotické krajiny či města :-)...kousek tvrdého papíru s barevným obrázkem na líci a na rubu popsaný propiskou nebo jen tužkou, ale vždycky konkrétní rukou. Kolik jen v sobě nesl radosti ten kousek tvrdého papíru.
Pak přišel internet (včera tomu prý bylo 20 let, co jsme se z Česka prvně připojili) a my se pomalu začali seznamovat s elektronickou poštou, emaily a různými těmi "kecálky" jako třeba ICQ. Ještě o něco později nastoupily mobily a krásné pohlednice se pomalu začaly vytrácet...Proč psát nějaký pohled...než dojde...pošlu raději MMSku nebo pár fotek v emailu...A tak ubývají krásné barevné pohlednice vystavené nejen v kuchyních či pokojích...no fotku z emailu nebo mobilu si nevystavíš...

Když jdu o polední pauze domů na oběd, stavím se pokaždé v chodbě, abych zkontroloval schránku. Mezi letáky a několika obálkami na mě dnes vykoukla dlouho neviděná pohlednice!! Hned jsem zpozorněl. Větší formát, cizí zelená krajina na mě dýchla dálkou a exotikou. Zvědavě jí otáčím a čtu pozdrav od spolužačky Mileny ze základky. Od školy se věnuje cestovnímu ruchu a teď už jede dávno sama na sebe...je právě na cestě po Vietnamu a jak dál píše, je tam 35°C, krásná příroda, špína a několik miliónů motorek :-)...Je už dlouho z rodného Nejdku, mojí adresu si nepamatuje...ale hlavně v době, kdy jsme se toulali v lesích nad Nejdkem ještě ulice Lipová neexistovala :-) Napsala tedy...kamarád Václav Budín...sídliště u Zámečku č.? Nejdek u K.Varů...CZECH REPUBLIC EUROPA...No není to nádhera?
A jsou ještě vůbec někde poštovní schránky kromě té u naší pošty? A civilizační moloch nás pomalu požírá...všeználek internet a všudepřítomné mobily...jo, pohlednice je pohlednice...tak nějak z ní čiší ta člověčina…to email nedokáže…v ruce šustí, dá se přenést, schovat do kapsy nebo někam nalepit a pak třeba zase odlepit…a člověk jí musel ručně napsat, známku naslinit a nalepit, žádné ťukání do klávesnice...úplně jí Milenu vidím, jak sedí někde u bambusového stolečku pod palmou, na očích sluneční brýle, srká studený čerstvě vymačkaný mandarinkový džus a propiskou píše na rub krásné barevné pohlednice...kamarád Václav Budín, sídliště u Zámečku, Nejdek u K.Varů, Czech Republic, Europa...
A já teď držím v ruce posla z dálky a v jistém smyslu i z minulosti.


Orwell, ACTA a malý Velký bratr

7. února 2012 v 18:24 | Vašek

Venku mrzne jako v ruské pohádce, nakonec proč by nemělo? Je únor. Ale mrazivé sevření všeho vůkol není ten důvod, proč jsem sedl před klávesnici. Už mi to leží v hlavě dlouho a jak to tak bývá, stačí impuls a myšlenky musí ven. Tím impulsem byla v posledních dnech a týdnech přetřásaná smlouva či dohoda ACTA. Protipirátská nebo protipadělatelská, jak chcete. Kdo z nás, ať sám nebo prostřednictvím nějakého svého známého, kamaráda či jinak v létech boomu počítačů, jejich masivního průniku do našich bytů, obýváků, pokojíků či ložnic nevyužil nebo nevyužívá nabídky a nenechal si něco nainstalovat, zkopírovat nejnovější filmy, empétrojky nebo dokonce užívá celé ty Windows načerno. Většinou nám to ani jako krádež nepřipadá a nazval-li by nás někdo sprostým zlodějem, se zlou by se potázal. To už bylo řečeno mockrát a nechci to opakovat. Ale přece jen…v ulicích se protestuje, hackeři napadají některé weby a politici, jak je u nich obvyklé, se opatrně a nepříliš jednoznačně vyjadřují. ACTA by možná v důsledcích mohla zničit svobodný internet, taky ale může jen tak vyšumět. Je tady a zapamatujme si datum. Tak alespoň rok. Přece jen ale, pokud se tedy seznámíme s tím, oč v té ACTA dohodě vlastně jde, cítíme možná, že na tom asi něco bude, že by se to s tím pirátstvím nemělo přehánět. A jsme u jádra pudla (Goethův Mefistofeles mi snad odpustí). Jistě nám budou důstojní mužové opět dokazovat, jak je potřebná a nezbytná kontrola internetu a toho co se na něm (nebo v něm?) děje, jak jsou ohrožena naše data, naše děti, neřkuli bezpečnost státu a o autorských právech nemluvě. Těmi to začíná. Máme záminku. Zakročme tedy. Kontrolujme. A nakonec - omezujme. Důvodům nakonec i mnozí uvěříme. Jsem přesvědčen, že za takových deset let už nebude internet tím, čím je dnes. Budeme vzpomínat jak jsme kdykoli a volně mohli najít téměř cokoli. Ano, i filmy, knihy, muziku a další díla chráněná autorskými zákony. Ale opravdu do toho musel vstupovat stát se svými úředníky a kontrolory? Věřím tomu, že ačkoli je zatím ratifikace ACTA u nás pozastavena (7.2.2012), semínko už bylo zaseto a jde jen o to, kdy vzklíčí.
Podobné to může být brzy s myšlenkou, že naše děti uchráníme od všeho zlého co se plíží v parcích a nedaleko pískovišť tím, že je vybavíme například hodinkami (nebo náramkem) s GPS modulem. A když už nám je padouch unáší neznámo kam, že postačí sednout k monitoru a zlosyna vypátrat. Nebo když se dítko ztratí samo. Jak snadno se ho dohledáme. Už vidím mladou maminku, jak slastně pokuřujíc a tlachajíc s kamarádkami u kávinky sem tam jukne na všudepřítomný monitor (lhostejno jestli u PC nebo tabletu, či na mobilu) a klidně na mapce sleduje, jak se klouček či dívenka vydali pouze prozkoumat sousední pískoviště. Nebo senioři. Ti se také často ztrácejí. Dejme jim modul GPS a je po strachu i starostech. Vždycky je najdeme. Bezva, super. Myšlenka je přece v jádru chvályhodná. Ale bude se vždycky na nějaký ten monitor dívat jen maminka nebo ošetřovatelka?
A najednou se odněkud vynoří chytrolín (ni). A on (oni) se jednou určitě vynoří. A budou mít nápad. A chytřejší chytrolíní ho přetaví ve zlatou žílu. Co kdybychom ty naše malinké GPS modulky voperovávali dětem hned po narození. Pěkně pod kůži na bříško. Jak by byly ty naše ratolesti chráněné. Bezva, super nápad. A těm ostatním to voperujeme taky. Postupně. Těch důvodů se vždycky najde spousty. Úctyhodní mužové nám přece už teď kupříkladu přesvědčivě vysvětlují, proč benzín či nafta musí stát jako nikdy v historii a jsou vybaveni grafy přes celou obrazovku a čísly a černovousými strašáky a ty lide prostý, utáhni si opasek. Je to třeba a věř nám. A ta vaše konta jak jsou ohrožená, vaše soukromí a co vám všechno na tom internetu hrozí, pojďme ho trošku omezit, né moc, jen ho začneme lehce kontrolovat, jo? Myslete přece na vaše děti a vaše konta. A zdvihají varovně ukazovák.
Američané nám svou bdělost předvedli nedávno, když lapili a následně deportovali jakéhosi Angličana, barmana, jenž si chtěl udělat výlet za moře a na Twitteru si trochu pustil prsty po klávesnici a napsal, že jede zničit Ameriku. Údajně si chtěl užít v barech a někde se tam prostě opít. Ovšem vysvětlujte to bdělému robotovi někde v nadupaných serverech zpravodajských služeb. Milý barman byl vyhodnocen jako potenciální hrozba a jako takový polapen.
Čemu věřím a jsem o tom přesvědčen, že to možná nebude trvat až tak dlouho. ACTA se projednává, GPS moduly jsou běžné a skoro bych zapomněl na oči…uvědomujeme si kolik je všude kolem nás kamer? Sám jsem jich šest s kolegou u nás ve firmě instaloval. Na ulicích i v úřadech, před budovami i v budovách. Co se děje s těmi daty? No zatím asi nic moc. Zatím jsou rozstrkaná po různých počítačích, všemožných firmách, institucích. Zatím. Ale jsme na začátku. No a já téměř na konci téhle úvahy.
Nechci strašit, ale myslím, že zažíváme zrod něčeho, co se nám za pár let moc líbit nebude. Říkám zrod. Zatím se polehoučku připravuje lůno, zatím se buňky jen potkávají, zlehka navazují kontakty, ale myslím, že akt početí už máme za sebou.
George Orwell dokončil v roce 1949 román "1984". Kdo ho četl, asi už pochopil, kam jsem svou úvahou hodně nahrubo mířil. Nepočala naše společnost jakéhosi malého Velkého bratra? Podaří se nám ukočírovat rozvoj technologií a snah o jejich v jádru prospěšný, ale také snadno zneužitelný potenciál?
Orwellův román "1984" by myslím měli zařadit mezi povinnou četbu nebo by si ho mělo přečíst víc lidí. Ale my jsme stejně neponaučitelní. Tak schválně, kdy se v telce nebo reklamních letácích objeví lákavé nabídky na zabezpečení našich dětí či seniorů úžasným gps modulem (může se jmenovat i jinak) nebo kdy vám při cestě letadlem začnou kontrolovat obsah vašich paměťových karet… a schválně, za jak dlouho od napsání tohoto článku bude stát benzín 40Kč (nebo víc)…a sestrojil už Írán tu atomovku?
Možná přemýšlíte, proč to sem vůbec píšu? O čem to vlastně je?
No měl jsem jen takovou rychlou myšlenku a musela ven. Tak nějak neuměle, zmateně a divně, já vím. Ale co když to sémě už klíčí...Tak si alespoň zapamatujme, že v únoru 2012 ještě čipy pod kůží nemáme :-)