Ve Varech létal quadrocopter!

1. dubna 2012 v 11:11 | Vašek
Nad Karlovými Vary se stahují tmavá mračna. Je docela chladno a poryvy větru prohánějí po zemi prach a listí. Na okraji předváděcí plochy stojí vedle sebe seřazeny barevné vrtulníky různých typů i velikostí a doplňuje je i několik jednoplošníků, ba i dvojplošníky jsem zahlédl. Občasný pohyb vzduchu rozechvívá černé listy rotorů helikoptér. Je sobota dopoledne 31. března a i přes nepřízeň počasí stále přicházejí další návštěvníci, děti i dospělí.
Petříkovu pozornost poutá hlavně ten podivný stroj ve tvaru kříže se čtyřmi vrtulemi. Tahá za cíp tátovy bundy a dožaduje se vysvětlení. "No, to je…to je takový speciální vrtulník, víš…", odpovídá nejistě chlapcův otec a taky zvědavě sleduje dění kolem zvláštního stroje.

To už ale předstupuje před nastoupené piloty známý nejdecký letecký modelář Václav Svoboda a po přivítání všech návštěvníků zahajuje II. Karlovarskou show - halový letecký den. Nacházíme se ve sportovní hale BK karlovarské Lokomotivy, kde nám letečtí modeláři předvedou svoje skvělé stroje i své letecké umění.
Svist roztáčejících se rotorů vrtulníků i vrtulí letounů různých velikostí poutá pohledy nejen malých, ale i těch odrostlejších přihlížejících. Začíná modelářská šou a je opravdu co sledovat. Piloti bravurně vodí své barevné stroje pomocí rádií ve vymezeném prostoru, občas některý sklízí zasloužený potlesk diváků, to když se jeho stroj prosmýkne těsně pod stropem haly přes nosník osvětlení.
Letadla předvádějí obraty, jež zdánlivě popírají zákony aerodynamiky a mezi diváky vzbuzují nadšený údiv. Modeláři ale nelétají jen tak nazdařbůh, organizátoři pro ně připravili řadu soutěží, kde si vzájemně mohou porovnat svůj um. Při průletech vertikálním tunelem dokazují, že tunelovat se dá i poctivě, a ještě to lidi pobaví. Nejmladší diváci nadšeně jásají při sestřelování balónků vrtulemi letadel i vrtulníků nebo při kličkování mezi tyčkami. Ale pozor! Náhle se objevuje skutečné UFO! Podivný stroj velikosti větší pneumatiky se pomalu kolébá nad palubovkou a na jeho hraně poblikávají barevná světélka. Už jsou tady!! Petřík nemůže ani dýchat. "Táto, to je, viď?"
Brzy se ale objevuje stroj snad ještě podivnější a malý Petřík vzrušeně vyskakuje na lavičku. "No to je něco, podívej se, jak krásně svítí! To je on, to je on, jak jsem ti říkal!". Modelář právě předvádí quadrocopter, model ve tvaru kříže se čtyřmi vrtulemi. Udivuje plynulým plavným letem, stabilizovaným gyroskopem, jeho ramena jsou pokryta barevnými ledkami a dodávají modelu mystický vzhled. A když ještě setmělou halou zazní melodie ze seriálu Akta X, nejeden návštěvník se zachvěje vzrušením a vyhlíží, odkud se vynoří agenti Mulder a Scullyová.
Modeláři se opravdu vytáhli a připravili nám super podívanou a nejeden malý divák jistě tu sobotu zahořel touhou mít taky takový stroj a kdoví, třeba jednou usedne i do skutečné pilotní kabiny. Malý Petřík v tom má jasno a už se těší na pondělí, jak o svých sobotních zážitcích bude ve škole vyprávět Alence, té s těmi dlouhými copánky.
Pohledem diváka zpoza bezpečnostní sítě...

Tento můj článek spolu se třemi fotografiemi byl uveřejněn 3.4.2012 v Karlovarském deníku :-) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama