Žabák žokejem...

2. května 2012 v 16:55 | Vašek
Že máj je lásky čas básnil už Mácha, ale stejně se občas nestačím divit co příroda dokáže s tvory všech řádů i neřádů v tomhle jarním pučení udělat.

Kdo mou kolegyňku Janu zná, dovede si to představit lépe. Kdo ne, o hodně přichází. Dneska ráno mi vyprávěla zážitek z nedělního "rybolovu"...její přítel Honza si nedávno pořídil rybářskou výbavu a v posledních týdnech vyráží na kapříky, na ty pravé, šupinaté. Dále to zkusím volně převyprávět podle Janina vyprávění.

...To nedělní odpoledne 29. dubna kolem půl páté sedím v křesílku na břehu přehrady Lesík nedaleko Nejdku a se vzrůstajícím napětím čtu Vaškovu knížku, když mě náhle vyruší Honzův vzrušený pokřik, těsně následovaný Ondrovým. Běžím se podívat, co se děje a vzápětí mi nohy málem vrostly do vlhkého písku břehu. Honza ukazuje rukou do vody, kde zřetelně vidím pomalu se mělčinou ploužícího kapra a něvěřícně zírám na žábu, sedící mu na hlavě s tlapkami (nebo co má žába?) pevně zaklesnutými v jeho očních jamkách. Jako kdyby ten žabák měl kapra osedlaného a brázdil s ním vyhřáté vody přehrady. To snad není pravda. Žabák jako z pohádky bratří Grimmů v nejdeckém Lesíku sedlající kapra? Po chvíli překvapení propukáme všichni v něvěřícný řehot a marně se sháníme po mobilu. Jako naschvál žádný nemáme. To by byly fotky!! A to video!! Škoda. Ale pozor! Kapr se se svým zelenohnědým žokejem vrací ke břehu a to už neponechávám nic náhodě a naháním ty své chlapy, aby se chopili draze nakoupené rybářské výzbroje. Tenhle kousek nám přece nesmí uniknout do temných hlubin! Navádím Honzíkovy ruce s podběrákem, Ondra pobíhá kolem a snaží se pomoci alespoň radou. Po chvilce boje ve vířící vodě se podivná dvojka ocitá v síti a nad zčeřenou hladinou Lesíku se nese náš vítězný ryk. Kapr se stále zaklesnutým žabákem se bezmocně zmítá v síťce zánovního podběráku a z pevného sevření zelených prstíků ho vysvobozuje až Honza, jenž vetřelce jediným hmatem smete z nebohého šupináče...tenhle kousek je můůůj, radostně křepčí za našeho nadšeného přizvukování..

...No a večer to prý skončilo rozpálenou pánví, máslem, bylinkami a boulemi za ušima zúčastněných...jen chudák žabák, májovou láskou poblázněný v chladných a temných hlubinách Lesíku nejspíš hledá někoho jiného, komu by své city vyjevil :-))

Níže je odkaz s fotografií a vysvětlením, který na webu našel neohrožený kolega, lovec kaprů a žab, Honza K.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama