Na školku mi nesahejte

23. srpna 2012 v 10:46 | Vašek
Snažím se být imunní nejen proti zákeřným bacilům, ale zejména proti politickým výstřelkům našich současných kormidelníků. Ale nejde jen o politiku, jde i o každodenní důsledky konání těch "osvícených". Po včerejší (22.8.2012) informaci o zřizování tzv. dětských skupin jsem to nevydržel a ačkoli jsem si kdysi řekl, že TADY se k různým úletům, jimiž nás ONI tak často obdařují vyjadřovat nebudu, porušuji své předsevzetí.
Nebudu se rozepisovat o tom, co jsou dětské skupiny, informace si lze snadno dohledat. Zkuste třeba GoogleSmějící se Mateřské školy jistě všichni známe a většina z nás má, jak předpokládám, i jakési povědomí o požadavcích na jejich provoz co se týče hygienických náležitostí, stravování a především personálního zajištění. Osobně považuji mateřskou školu za důležitý základ pro úspěšný přechod dítěte do školy. A najednou se z Ministerstva práce a sociálních věcí ozývá volání o zřízení dětských skupin. Vláda návrh schválila. Důvody jsou jako vždy velice přesvědčivé a "úctyhodní" mužové v oblecích a kravatách nás opět, jako už tolikrát před tím přesvědčují, jak je to správný a potřebný krok.
Slevíme na hygienických požadavcích, stravování se taky nějak vyřeší (v TV reportáži si děti nosily do své vzorové "skupiny" na Ministerstvu práce a soc. věcí jídlo z domova) a není třeba klást důraz na vzdělávání dětí. Ušetříme spoooooustu peněz, protože se nemusí financovat drahé vybavení mateřské školy. Dětské knihy jsou taky drahé, kvalifikované učitelky jsou sice hezké, ale drahé. A kuchyňský provoz pro malé děti? Božínku, to je darda! A těch předpisů, co se musí dodržovat. Hlavně, aby rodiče mohli nastoupit do práce, o jejich ratolesti se postará nějaká "teta" v nějak upravené místnosti. Nějakou tu cimru ve firmě najdeme. Pan ministr si mne spokojeně ruce. Záměrně zlehčuji, jisté požadavky na "tety" přece jen budou, ale plnohodnotné učitelky využívající i zázemí mateřské školy to nejsou. V některých případech jsou firemní školky určitě přínosné, ale kupodivu pane ministře mezi námi žijí i lidé, pracující v továrnách, obchodech, zkrátka na pracovištích, ze kterých prostě nemůže maminka odběhnout podívat se na svou ratolest o patro níž, jak dojemně demonstrovala jakási blondýnka z ministerstva. To měla být také jedna z výhod dětské skupiny.
Takže rezignujeme, byť zatím jen částečně na desetiletí budovaný systém předškolního vzdělávání? Do školy přijdou děti z "normální" školky, kde se jim věnovaly kvalifikované a pedagogicky vzdělané učitelky a s nimi i děti z "dětské skupiny", která je zřízena třeba u nějaké firmy. Aniž bych chtěl snižovat úroveň nebo zájem o práci oněch chův nebo zdravotních sester, či ošetřovatelek nebo jiných nepedagogických pracovníků, domnívám se, že děti z "normálních školek" na tom budou lépe. Ono přece nejde jenom o hlídání dětí a utírání zadečků či pusinek, ale o celý ten vzdělávací komplex předškolních dětí, který je u nás v současné době na vysoké úrovni.
Jistě, nejsou peníze na "normální školky". A na co jsou u nás dneska peníze? Zajímavé je, že na to, co je pro obyčejné lidi, jaksi ne. Nebo přesněji, kam se ztrácejí, kde jsou? Někde v páně ministrově výchově se asi stala chyba. Ale nejen u něj.
Omlouvám se za délku, ale musel jsem alespoň takhle.
Na webu je spousta informací i debat a diskuzí ke zmíněnému tématu. Cítil jsem potřebu vyjádřit tu jen svůj názor. A moje maminka byla celý život Paní učitelkou v mateřské škole.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama