Okolí Velkého jeřábího jezera hostilo mistry světa...

1. září 2012 v 14:36 | Vašek
Kamarádka "teta" Alena mě minulý týden poprosila o článeček, který by vhodně uvedl konání jubilejního 10. Mistrovství světa v rogainingu.
Nevíte oč se jedná? Pak čtěte dál a vězte, že právě v době kdy ťukám do klávesnice, závod vrcholí. Takže takhle nějak to mohlo a možná i vypadalo na krušnohorských pláních nedaleko Nejdku...Jen se obávám, že Svatý Petr (na letišti jsme mu přezdívali Termoska), to s tím počasím vymyslel trošku jinak než já ve svém článku...Ale větru ani dešti fakt neporučíme Úžasný


Přelom srpna a září, kdesi v prostoru Krušných hor, nedaleko Velkého jeřábího jezera…
Slunce pálí, jako by to dnes mělo být naposledy. Nad krušnohorskými pláněmi se rozprostírá magické ticho. Vysoko v blankytu krouží jestřáb a marně vyhlíží svou kořist. V tomhle vedru z chladné díry podzemí vystrčí hlavu sotva nějaký rejsek. Vyprahlé koryto horního toku Rolavy stříbří na kamenech rozstřikující se proud chladné vody. Letos je jí o poznání méně. Zdejší zvlněné svahy poskytují jen málo úkrytů před spalujícím sluncem. Snad jen stín lesa a stále chladné vody Velkého jeřábího jezera, jehož hladinu dnes čeří jen vodoměrky. Na rozpálených zbytcích kamenných základů kdysi zde stojící školy se vyhřívají dvě zelenohnědé ještěrky. Vzduch je nehybný jako smírčí kříž, stojící v dálce u prašné cesty.
Náhle je klid a posvátné ticho narušeno. Hustník na okraji lesa se rozhrnuje a na pláň vybíhá mladík v červenomodré běžecké soupravě. V ruce drží mapu a pomalu s ní otáčí. Jen okamžik trvá, než se vynoří i dívka v oranžovém sportovním dresu. Oba mají na hlavách čelenky a na zádech camelbacky s vodou. Srnka, chystající se právě asi sto kroků od obou běžců vyrazit k říčce, aby se napila strne, neklidně otočí hlavu k rušivému zvuku a vzápětí dlouhými skoky mizí v lese. Vzrušeně se o něčem dohadují, muž ukazuje něco v mapě a pak rukou kamsi na protější zalesněný svah. V příštím okamžiku oba vybíhají drobným poklusem naznačeným směrem.
Neutečou ani dvě minuty a zhruba o tři sta metrů výš proti proudu Rolavy se opakuje podobná scéna. Z lesa vybíhá na pláň jiná dvojice, oblečena v podobných, světle zelených běžeckých úborech, čelenky nemají, camelbacky ano. Přebíhají prašnou cestu a zastavují až na břehu říčky. Také oni hledí do mapy, muž otáčí v ruce busolou, gestikulují rukama a vzrušeně o čemsi diskutují. Zpocená čela si utírají kapesníkem. Pozorný kolemjdoucí, pokud by šel náhodou kolem, nerozuměl by jim ovšem ani slovo; tedy pokud se neučil finsky.
Ve stejnou chvíli, ale o několik kilometrů dál po proudu říčky se kolem velkého stanu pohybuje spousta lidí. Někteří ve sportovním, jiní v turistickém oblečení. Je tu živo a lomoz skoro jako na tržišti. Před vyvěšenými bílými papíry, hustě popsanými pokyny, ale i jmény a časy se tísní skupinky sportovců. Vzduchem poletuje především čeština, ale slyšet je i angličtina, tvrdá němčina i měkčí ruština, pozornému návštěvníku by neunikla španělština a kdo by měl opravdu štěstí, mohl by zaslechnout i čínštinu.
Takhle nějak by to mohlo vypadat mezi 31. srpnem a 1. zářím letošního roku v prostoru konání jubilejního 10. Mistrovství světa v rogainingu, které má své centrum v obci Přebuz v Krušných horách.


A pro doplnění od Aleny:
Rogaining je extrémní vytrvalostní sport založený na navigaci v neznámém terénu a týmové spolupráci. Úkolem týmu je v určeném časovém limitu (MS je na 24 hodin) nalézt pomocí mapy a buzoly co nejvíce kontrol, které jsou různě obodované a získat co nejvíce bodů. Sport, který vznikl v Austrálii, se zabydlel i v Čechách a češti reprezentanti po několika bronzových a stříbrných medailích věří ve zlato. Nebudou to mít ale lehké. Ve startovní listině nechybí novozélandská hvězda vytrvalostních závodů a aktuální mistr světa v rogainingu Chris Forne, vicemistři světa z Jihoafrické republiky Nicholas Mulder a Ryno Griesela, ani mistři Evropy bratři Eensarové z Estonska.

Veškeré informace k akci jsou na stránkách závodu http://www.rogaining.cz/wrc2012/cs/

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama