Prosinec 2012

21.12.2012 a je to tady...zase konec??

20. prosince 2012 v 16:05 | Vašek
A je tady. Po nějakém čase, samozřejmě v době internetu mnohem sofistikovaněji podávaný a mnohem víc medializovaný konec světa. Kolik jich už mělo být. A pořád jsme tady. Asi je něco špatně, někde udělali prorokové konce chybu. Před třiceti lety dokonce deník Mladá fronta na titulní straně přinesl obrázek planet, seskupených v přímce. A měly nastat katastrofy, zemětřesení, povodně, zkrátka apokalypsa. Psal se rok 1982, tahle předpověď konce mi uvízla v paměti. V tom roce na podzim jsem totiž končil dvouletou vojnu. To byl podstatně důležitější konec. Svět se točil dál a žádné katastrofy, tedy ty globální, se nekonaly. Planety nebyly v přímce, svíraly úhel přibližně 90°. Vědci to samozřejmě dávno věděli, přesto část veřejnosti věřila. Nebyl internet, komunikační revoluce na svou chvíli ještě čekala.
Tak tedy zítra nás prý čekají velké změny. Snad prý nastane i tma tmoucí, lidé budou několik hodin zmatení a neslyšící, neznámé energie převrátí zemské póly a já nevím co ještě. Asi bych si měl připravit baterku a pořádnou svačinu, než to běsnění přejde. Tedy pokud budu patřit k těm správným, vyvoleným, kteří ten velký KONEC přečkají se zdravou kůží. No, úplně čisté svědomí nemám, občas jsem se ulil ze školy, před čtyřiceti roky, ba i předminulý měsíc, opakovaně a rád zapomínám doma vynést koš a krutě mě nebaví sobotní luxování. A to raději nezmiňuji hříšné myšlenky, jež mi tu a tam vytanou v mysli. Mršky jedny.

Tak tedy už zítra uvidíme. No já tomu konci samozřejmě nevěřím. Tedy vím, že končí jeden z cyklů starého mayského kalendáře a našel jsem si čas i informace, abych se poučil. Ano, uzavře se 13 cyklus, zvaný baktun. A čtení o těch kalendářích je náramně zajímavé i když mi z těch čísel jde hlava kolem. Ale nikde se tam, myslím v materiálech týkajících se přímo onoho kalendáře, nezmiňuje konec světa. Oni totiž ti podšívkové Mayové nahlíželi na plynutí času tak trochu jinak než my. A v tom je asi jádro pudla. My prý čas vnímáme lineárně. No mně se to ale někdy tak zašmodrchá, že nevím, která bije, tak nevím, ale oni ho prý, ten čas tedy, chápali cyklicky. Jakože to co bude, už jednou bylo. Kdyby jen jednou, badatelé tvrdí, že těch cyklů ti indiáni opálení ve svých kalendářích vytesaných do kamenů napočítali už spousty do minulosti a nedělalo jim problém myslet a počítat i hodně dopředu. No když už v tom počítání byli, proč ne?
Někdo hold ujíždí na matice. Já ne.
A tak je to tady. Jeden z těch cyklů, kdy se cosi uzavře, aby mohlo začít něco nanovo, tedy jak už víme ten 13., končí zrovinka toho našeho 21. 12. 2012. Ale že by měl nastat konec světa, to tam nezmiňují. Tak čeho se teda bojíme? Jako už mnohokráte předtím, chytrolíni a blouznivci využívají lidskou naivitu a neochotu pídit se po pravdě a zasívají strach a nejistotu.
Vždyť my to máme vlastně rádi, tak trochu se bát a v skrytu dušičky věřit, že co kdyby...Ale co budou říkat a psát v sobotu, to jsem vážně moc zvědavý :-) Tak teď trošku vážněji. Myslím, že bychom si spíš měli cenit toho, že přímo zažíváme epochu, se kterou počítali tolikrát zmiňovaní Mayové a neznásilňovat a nepřekrucovat to, co oni v době, kdy v našich končinách byli nejchytřejšími tvory jen chlupatí medvědi a vlci, vtiskli do kamenných kalendářů. Možná až příští generace poznají, kolik pravdy v jejich pojetí cyklických změn bylo. Je mi smutno, že lidi jsou ohlupováni nesmysly o konci světa místo toho, abychom jako současná civilizace vzdali hold myšlení a předvídavosti civilizací dávno zaniklých.
Tak si tedy vzpomeňme zítra v tom magickém datu, že už kdysi dávno kdosi pomyslel na dobu v níž žijeme my. A všem doporučuji alespoň zlehka nahlédnout pod pokličku onoho problému - mayského počítání času a sestavování kalendářů...a jen tak mimochodem, třeba mayský měsíc měl 20 dnů a těch měsíců měli 18...nebojte, s těmi chybějícími dny si taky poradili...je to opravdu zajímavější, než čtení o konci světa...
A na webu je i těch seriozních informací opravdu dost.
Tak pozítří na shledanou...
Ale velkou svačinu si zítra stejně vezmu :-)