Druhý měsíc v novém jobu, Cassini a velké focení...

21. července 2013 v 11:22 | Vašek
Tak mám za sebou první měsíc v nové práci a úspěšně se protloukám i měsícem druhým. Snad to půjde. Někdy jsou to nervy, jindy klídek. Je to nová zkušenost a zatím jsem stále ve fázi rozhlížení se a sběru informací. Tolik k práci. Je neděle, tak se jí věnovat už víc nebudu :-)
Ovšem pátek, to byl den! Tedy spíš večer nebo přesněji půlnoc. To se kdesi ve vesmírných dálavách v chladu a samotě, jakou si člověk snad ani nedovede představit, chystala meziplanetární sonda Cassini k fotografování Saturnových prstenců. Nic neobvyklého, dokonce už dvakrát před tím to vědci zaonačili tak, aby se na snímku objevila i naše Země. Jenomže teď, tedy v pátek 19.7. se mělo fotit v přirozených barvách, tedy tak, jak bychom to viděli my, kdybychom tam ovšem byli. Ale hlavně tomu vědátoři tentokrát dali publicitu vpravdě celosvětového formátu. Takže celý svět, tedy ta jeho část, která má přístup k internetu se mohla připravit, zlehka zmasírována nevtíravou kamapaní, na "focení lidstva od Saturnu". Akce vypukla ve 23:27 SELČ. Země sice zabere na snímku tak jeden pixel, ale odezvu to mělo obrovskou, lidé vycházeli před domy, vykláněli se z okna (můj případ), scházeli se na zahradách i na polích nebo si jen vzpomněli na onu událost na gauči u sledování telky. Ti co měli den, taky mohli zamávat. Podle ohlasů na webu a spousty obrázků akce úspěch určitě měla.
Zatím ale čekáme na ten hlavní slavný snímek.
Je to taková dálka, že světlo a tedy i obraz Země s námi všemi mávajícími i těmi, co o ničem nevědí a lopotí se o holé přežití, letěli k sondě 80 minut. Takže když na snínací čip kamery sondy dopadaly první fotony z nichž se potom skládal obrázek, já už dávno spal. Úžasné, což?
Takže zatím mám certifikát a na snímek čekáme...
Ale že takováhle záležitost unikne pozornosti našich telereportérů...nojo, žádné drama to nebylo. Vlastně bylo, je to přece fascinující, každý se mohl zůčastnit, ověřit si fyzikální zákony (třeba ta doba letu světla s naším obrázkem), ale hlavně. V jednu chvíli se statisíce lidí bez ohledu na místo kde žijí, čím se živí nebo jaké bohy vyznávají, soustředili na společnou myšlenku...že tam někde ve vesmíru je vyslanec nás lidí a ukazuje nám, jak nepatrní v tom všehomíru jsme...toliko pouhá tečka, modrobílý bod ve tmě...
Tak snímek, vlastně celá plejáda obrázků už jsou na světě...ale ten hlavní je tady...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama