Rušit školy, to je jako rušit kostely...

23. listopadu 2013 v 18:43 | Vašek
 • A je to tu zase. Opět chtějí zrušit nejdeckou Střední odbornou školu a odborné učiliště.
  Jsou to téměř přesně tři roky, co se po městě podepisovaly petiční archy proti tomuhle nesmyslnému návrhu. Škola pracuje, dosahuje úspěchů v oblastech studijních i rozvíjející se zahraniční spolupráce a náhle je tu zase hrozba jejího zániku. Tentokrát jde ale opravdu do tuhého. Čert prý nikdy nespí a pokud přece jen, ne dlouho. Tenhle krajský čert určitě nezamhouřil oko, pilně spřádal nitku k nitce až upletl dostatečně silný špagát napuštěný jedem, dost silný na to, aby z něj upletl oprátku z níž se škola jen těžko vykroutí. Těch oprátek upletl pět, ne všechny se snad dočkají použití (např. v Lokti se lidé postavili proti a svou školu snad uhájí), ale ta naše, nejdecká, je již skoro navlečená.
  Krajský funkcionář má silné argumenty, téměř neprůstřelné, nejdecká škola to má nahnuté. Musí se přece najít úspory, miliardy vyhozené do megalomanských projektů integrovaných multimaxiškol, které se nakonec jaksi neosvědčily se musí nějak kompenzovat. Tak zavřeme pár škol v malých městech, přece nějaký podhorský Nejdek nebude mít svou vlastní střední školu! A děcka z těch škol nám naplní ty naše maximultisuper školy, do nichž jsme tolik nacpali. Že to byl tenkrát špatný odhad? Nevadí, úkol zní jasně: teď hlavně musíme zlikvidovat ty malé.
  Tehdy v roce 2010 se musel smířit s hořkou prohrou, malé podhorské městečko si svou střední školu uhájilo i zásluhou hlasu lidí, kteří se postavili za její zachování. Tentokrát ale do svého pomyslného gazíku dolil výkonnější palivo a své zbraně nabil účinnější municí a vytáhl opět do boje. Lidi mají už taky jiné starosti, tak nějakou školu nechají padnout. Si možná myslí.
  JDE ALE O NAŠÍ nejdeckou školu!!! To, co se roky úspěšně budovalo a naše městečko povýšilo na město, má být jakýmsi rozhodnutím zapomenuto a město Nejdek se zase ponoří do lůna tmavých krušnohorských lesů a bude z něj opět jen malé městečko, které nemá ani svou vlastní střední školu. V prsa se mocně bijící krajský funkcionář metá kolem sebe argumenty jako Večerníček svými lístky. Je připraven, snad podle důvěrně mu známého hesla "vždy připraven".
  Najděte si prosím chvilku a navštivte stránky školy, já bych tu jen opisoval to, co si lze snadno najít u zdroje.

  http://www.sosnejdek.cz/

  Je až ironií osudu, že škola má webovou stránku ....sosnejdek...
  Petiční archy jsou v nejdeckém Albertu u pokladny i v lékárně U Zlatého Lva a jistě se objeví i jinde.
  Podpořte prosím dobrou věc a pomozte zvrátit nesmyslné úmysly kohosi, kdo tu nežije a nikdy nežil. Jeho škola to není...Nás Nejdečanů, ale je.
 • A myslím, že rušit školy, to je jako rušit kostely...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miroslav Drobný Miroslav Drobný | E-mail | 23. listopadu 2013 v 21:03 | Reagovat

Nesouhlas se zrušením SOŠ a SOU v  Nejdku

Jako jeden z našich zastupitelů města Nejdku, se připojuji k odborné veřejnosti a velké části občanů Nejdku, kteří zásadně nesouhlasí se záměrem Karlovarského kraje zrušit SOŠ a SOU v Nejdku. Hlavním pilířem místní školy jsou řemeslné učební obory, kterým se zde učí 75% absolventů. Díky své odbornosti nezůstávají po ukončení studia na úřadech práce. Místní firmy mají o kvalifikované pracovní síly, žáky školy, zájem. Tato škola je na žebříčku škol Karlovarského kraje zařazena dlouhodobě k ekonomicky stabilním s nejlepšími ekonomickými výsledky.

Se záměrem zrušit nejdeckou SOŠ a SOU přišel Karlovarský kraj již v roce 2010. Tato problematika byla předložena zaměstnanci SOŠ a SOU Nejdek na jednání Zastupitelstva města Nejdku již v lednu 2010, kdy ZM přijalo níže uvedené usnesení: ZM/569/20/10 ZM bere na vědomí dopis zaměstnanců SOŠ a SOU Nejdek a ukládá RM, aby usilovala o zachování SOŠ a SOU Nejdek v plném rozsahu i do budoucna. K tomuto bych chtěl uvést že usnesení, které přijalo ZM Nejdku je stále platné. Tato skutečnost mne přiměla pozvat  vedení SOŠ a SOU na jednání ZM, které se bude konat dne 28.11.2013 na kterém budou informovat zastupitele našeho města o aktuálním dění. Tímto bych chtěl pozvat i ostatní občany, kterým není osud SOŠ a SOU v Nejdku lhostejný.
Vzhledem k tomu, že argumenty, se kterými tehdy vystupoval, byly místní odbornou veřejností a vedením města vyvráceny, zvolil dnes KK argumenty zcela jiné: nedostatky zjištěné ČŠI a nekvalifikovanost části pedagogů. I tyto jsou však silně zkreslené. Nedostatky, které ČŠI při své kontrolní činnosti zjistila, byly neprodleně odstraněny a s problémem kvalifikovanosti pedagogů se potýkají všechny typy škol v celé republice, dokonce i Karlovarským krajem tolik preferovaná ISŠTE Sokolov, jak jsme se dočetli ve výroční zprávě školy za rok 2012. Reálný důvod rušit místní školu neexistuje.

Jsme názoru, že jediným opravdovým argumentem je nenaplněnost ISŠTE Sokolov a nové SPŠ Ostrov, které mají pojmout žáky všech škol, které KK hodlá zrušit. Paradoxní je, že již v době, kdy tento moloch vznikal byla prokazatelně známa demografická křivka úbytku žáků. KK si musel být vědom, že podmínkou naplněnosti ISŠTE Sokolov a SPŠ Ostrov bude degradace měst s tradičními školami v nejbližším okolí na vesnice. Nepřejeme si město s prázdnými budovami, bez mladých lidí, kteří zde často po škole zakládají své rodiny.

Věříme, že zastupitelstvo Karlovarského kraje dne 12.12.2013 všechny argumenty nakonec  přehodnotí se vší vážností i důsledky, které by tento nevratný krok způsobil.

Miroslav Drobný, zastupitel města Nejdku
Z UTAJOVANÝCH ZPRÁV radního  SLOUPA !
SOŠ a SOU Nejdek
278 žáků v oborech veřejnosprávní činnost, nástrojař, stravovací a ubytovací služby, strojírenské práce, škola přejde od 1. 7. 2014 částečně pod SPŠ Ostrov a stravovací služby od 1. 9. 2014 pod SOU stravování a služeb K. Vary, úspora asi 1,6 mil. Kč
Zdroj: http://vary.idnes.cz/starostove-kritizuji-hejtmanova-namestka-kvuli-ruseni-skol-p5s-/vary-zpravy.aspx?c=A131121_2002559_vary-zpravy_pl

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama